вівторок, 4 березня 2014 р.



Тема: Проектування виробів
Мета: Повторити матеріал теми, закріпити та розширити знання учнів;
формувати навички та вміння спостерігати  і робити висновки,        узагальнювати й експериментувати; розвивати логічне мислення, інтерес до        вивчення предмета; виховувати вміння працювати у команді.
Методичні рекомендації: заздалегідь оголосити учням про проведення уроку; ознайомити із вимогами до знань, умінь та навичок із теми, конкретизувати завдання, домашні заготовки, поділити клас на дві команди, обрати капітанів.
ХІД УРОКУ
І. Слово вчителя
До підсумкового уроку ви готувалися протягом усього часу вивчення теми. Тому сподіваюсь на ваші змістовні відповіді, активність, кмітливість і головне – повагу до своїх суперників. Бажаю всім успіхів. Розпочинаємо гру.
ІІ. Організаційна частина
Капітани команд інформують про готовність до уроку.
ІІІ. Хід змагань
1.          Етап. Вікторина.
Умови гри: кожний гравець команди по черзі відповідає лише на одне запитання. На перше запитання відповідає гравець першої команди, на друге – другої і т. д. На обмірковування відводиться  3 с. За правильну відповідь нараховується 1 бал, за неповну – 0,5бала, за підказку – штраф – 0,5 бала
Запитання до вікторини:
1)                      Що називають робочим місцем у майстерні?
2)                      Чи може учень залишати робоче місце під час занять?
3)                      Який інструмент має бути на робочому місці?
4)                      Які основні причини травмування під час виготовлення виробів?
5)                      Яких правил особистої гігієни має додержуватись учень?
6)                      Які обов’язки чергового у майстерні?
7)                      Як необхідно діяти під час виникнення пожежі?
8)                      Що називають технологічним процесом?
9)                      Які ти знаєш типи ліній?
10)                 Як наносять розмірні лінії на кресленні?
11)                 Що позначають латинською літерою S?
12)                 Для чого в кресленні застосовують масштаб?
13)                 Що називають кресленням деталі?
14)                 Що називають ескізом деталі?
15)                 Що означає знак R?
16)                 З якої частини деревини найбільш доцільно виготовити ручку для                      сокири?
17)                 Деревина яких дерев належить до твердих порід?
18)                 Що виготовляють із подрібнених відходів деревини?
19)                 Деревина яких дерев належить до м’яких порід?
20)                 На якому зрізі ми бачимо текстуру деревини?
21)                 Що виготовляють зі шпону?
22)                 Що таке шпон?
23)                 Яких видів буває шпон?
24)                 Зі скількох шарів шпону виготовляють фанеру?
25)                 Які пиломатеріали ви знаєте?
2.          Етап. Конкурс „Чомучок”.
     Капітани обирають трьох найкмітливіших учасників зі своїх команд, які працюватимуть біля дошки за індивідуальними завданнями, записаними на картках. Відповіді давати письмово на окремому аркуші паперу, зазначивши номер картки і своє прізвище.
К.1 Чому не можна здмухувати тирсу, ошурки з верстака?
К.2 Чому в кресленні застосовують масштаб?
К.3 Чому ліси називають „легенями планети”?
К.4 Чому не можна виготовити виріб за фотографією?
К.5 Чому при виконанні креслень застосовують різні типи зображень?
К.6 Чому кришку верстака зроблено з дуба?
К.7 Чому рами для вікон, дверей роблять із сосни?
К.8 Чому фанеру важко розламати?
3.          Етап. Конкурс „Оригінально, швидко, вірно”
Кожний гравець однієї команди ставить запитання команді-суперниці(домашня заготовка). Правильна відповідь – 1 бал, неправильно поставлене запитання – штраф 0,5 балів, штраф 1 бал, учневі, який поставив запитання, але сам не може на нього відповісти. За оригінальне запитання – додатковий 1 бал.
4.          Етап. Конкурс „Експериментатори”
Умови гри: якщо учень допустив помилку, то її виправити може наступний гравець, але команда отримує штраф 0,5 бала. За кожну правильну відповідь – 1бал, команда, яка першою виконала завдання – 2 бала додаткових.
Завдання: визначити породу деревини, порівняти текстуру 2-3 зразків з текстурою, зображеною на малюнку, пояснити схожість та відмінність, замалювати текстуру та форму листя.
5.          Етап. Конкурс „Будь уважним”
Обери правильний варіант відповіді. Правильна відповідь – 1бал.
К.1 Який інструмент потрібно розміщувати на робочому місці?
a)           Весь комплект інструментів для обробки певного виду матеріалу;
b)          Лише той інструмент, який потрібен для роботи
К.2 Яким кольором фарбують механізми підвищеної небезпеки?
a)           Фіолетовим;
b)          Чорним;
c)           Червоним;
d)          Жовтим.
К.3 Як називають природний малюнок на обробленій поверхні деревини?
a)           Текстура;
b)          Рисунок;
c)           Річні кільця;
d)          Повздовжні смуги.
К.4 Що виготовляють із подрібнених відходів деревини?
a)           ДСП;
b)          ДСП, фанеру;
c)           Фанеру;
d)          Фанеру, ДВП.
IV. Підбиття підсумків уроку
Вчитель оголошує результати змагань, вітає команду переможців, виставляє оцінки.

Урок з теми: Розробка конструкції виробу та способи його виготовлення.
Мета: поглибити знання учнів з теми : Зєднання деталей виробу ”,
           поновити знання про особливості різних порід деревини,
           сприяти розвитку логічного, творчого мислення, активізації
           пізнавального інтересу учнів, формування практичних навичок
           і вмінь, виховувати шанобливе ставлення до матеріалів,                   інструментів  обладнання, культуру праці.
Обєкт праці: підставка під гарячий посуд.
Обладнання: зразки виробів, ескізи, заготовки з деревини, інструмент для  
                     розмітки, дрібнозубі ножівки, шліфувальна шкурка, клей ПВА.
Міжпредметні звязки: фізика – властивості матеріалів.
Тип уроку: урок ділової гри, практична робота.
                                          
Хід уроку
I. Організаційний момент.
    Перевірка наявності учнів і готовності їх до уроку.
II. Актуалізація опорних знань:
1.          Які породи дерев ви знаєте ?
2.          Чим відрізняються тверді породи від мяких ?
3.          Вади деревини: причини і характер
4.          Сучки, їх різновиди і шкідливість.
    III. Оголошення, подавання теми.
    IV. Мотивація навчальної діяльності:
           Метод створення образу ідеального обєкта.
           Клас отримав замовлення, умови якого записані на дошці.
Критерії та вимоги
Виріб повинен:
-              витримувати навантаження до 5 кг.
-              бути термостійким.
-              естетично довершеним.
-              мати доступну ціну;
-              виготовлений з підручних матеріалів.
Клас поділено на творчі групи, в кожну з яких входять конструктори,
технологи, дизайнери. В ролі замовника – вчитель.
V. Вивчення нового матеріалу.
     Орієнтуючись на зразки готової продукції у колективному творчому
     процесі протягом 10-15 хв. кожна творча група створює свій варіант
     підставки під гарячий посуд.

Послідовність конструювання виробу

-              призначення виробу.
-              умови експлуатації;
-              зручність користування;
-              простота конструкції;
-              можливість удосконалення;
-              аналіз певних матеріалів для виготовлення;
-              найбільш раціональна технологія;
-              художнє оформлення виробу.
VI. Вступний інструктаж:
 1. При вивченні технологічної операції і виготовленні виробу варто
звернути увагу на те, що естетика виробу тісно пов’язана з його конструкціею.Слід розглянути такі поняття: симетрія, асиметрія, ритм композиція, пропорції, колір.
   2. Аналіз навчально – технічної документації:
В процесі обговорення кожної з розробок формується варіант, що
максимально відповідає всім поставленим вимогам:
    - демонстрування прийомів роботи.
    - правила безпечної праці.
  3. Методи самоконтролю.
Завдання на урок.
Орієнтуючись на розроблений зразок підставки під гарячий посуд,
спираючись на операційно – технологічну карту, виконану в процесі
дискусійного обговорення виготовити основу (рамку) підставки під
гарячий посуд.
При виконанні лабораторно – практичної роботи:
1.          Характеристика робочого місця.
2.          Правила користування інструкційною карткою.
3.          Правила безпеки праці.
4.          Розподіл учнів на ланки і видача завдання.
VII. Практична робота учнів:
1. Обхід робочих місць з метою проведення індивідуального
і фронтального інструктажів.
      2. Контроль за організацією робочих місць та дотриманням
учнями правил безпеки праці.
      3. Збирання даних для підведення підсумків уроку.
VIII. Підведення підсумків уроку (заключний інструктаж).
1.          Аналіз характерних помилок, загальна оцінка виконаної роботи.
2.          Виставлення і мотивація оцінок.
3.          Домашнє завдання: підібрати матеріал для виготовлення плашок
на виріб.
IX. Прибирання робочих місць, майстерні:
       1. Видача завдання черговим у майстерні.
       2. Контроль за прибиранням робочих місць учнями класу.

Орієнтовний варіант виробу

Тема:  Види з’єднань деталей: рухомі й нерухомі, роз’ємні і нероз’ємні
Мета:
·             ознайомити учнів з видами з’єднань деталей;
·             розвивати інтерес до техніки, розширювати технічний кругозір і творчі                здібності;
·             виховувати  спостережливість, увагу
Ключові поняття: кріпильна деталь, роз’ємне з’єднання, нероз’ємне        з’єднання, різьбове з’єднання, рухоме з’єднання, нерухоме з’єднання.
Обладнання: зразки з’єднань деталей
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І. Організаційна частина
     Перевірка присутності учнів, наявність форми
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
·             Якими способами можна з’єднати деталі машин і механізмів?
·             Які деталі з’єднують нерухомо, а які так, щоб їх можна було розібрати                і скласти?
ІІІ. Повідомлення теми і мети завдань
ІV. Вивчення нового матеріалу
      1. Види з’єднань деталей
 - Спочатку ознайомити учнів із  заклепковими з’єднаннями: показати заклепки; розповісти з яких матеріалів вони виготовлені, які існують способи клепання, характеризує види заклепкових швів.
 - Бесіду про зварні з’єднання вчитель починає з  порівняння їх із заклепковими, підкреслює при цьому переваги перших над другими. Використовуючи таблиці вчитель  розповідає про принципи електрозварювання. Характеризує види зварних швів, показує окремі з’єднання, виготовлені електрозваренням, розповідає про застосування цих з’єднань. 
 - Розповідаючи про різьбове з’єднання, вчитель показує їх в натурі. Пояснює, з яких деталей вони складаються, для чого призначені, чим відрізняються від двох попередніх видів з’єднань. Вчитель розповідає про призначення болтів, гайок, шпильок, гвинтів і шурупів, про матеріали, які використовують  для їх виготовлення.
 - При вивченні штифтових з’єднань учитель пояснює, в яких випадках їх застосовують, показує зразки, розповідає про їх особливості. При ознайомленні з штифтовим з’єднанням учитель звертає увагу учнів на те, що вони застосовуються в машинобудуванні для отримання міцного кріплення гвинтових з’єднань, які не допускають відкручування гайок.
V. Лабораторно – практична робота
Тема:  Види деталей та способи їх з’єднання
            Учням видаються картки
Картка
Послідовність виконання роботи
1.          За завданням учителя ознайомитися з будовою ручного дриля, коловорота, столярного або слюсарного верстата
2.          З’ясувати назву пристроїв, у яких  використані роз’ємні та нероз’ємні, рухомі та нерухомі з’єднання
3.          Визначити які з них належать до типових я які – до спеціальних
4.          Заповнити таблицю

Назва пристрою
Вид з’єднання
Спосіб з’єднання
Матеріал, з якого виготовлено деталь
Група деталей
1




2




    3





Висновок:

  Після закінчення роботи вчитель перевіряє записи в учнівських зошитах і підбиває підсумки лабораторно – практичної роботи, відзначаючи кращі результати й аналізуючи допущені помилки.

VІ. Закріплення нових знань та вмінь учнів
       Метод – бесіда
1.          Які ви знаєте методи з’єднання деталей?
2.          Назвіть рухомі й нерухомі з’єднання у шкільній майстерні
3.          Назвіть рознімні й не рознімні з’єднання
VІІ. Оцінювання роботи учнів. Мотивація оцінок.
VІІІ. Д/з. визначити та записати види  з’єднань деталей виробу             проектно – технологічної діяльності.




Для формування базових компетентностей на уроках трудового навчання
в нашій школі стало традицією проведення олімпіад
Мета: розвивати в учнів пізнавальні інтереси та здібності, потреби в глибокому і творчому оволодінні знаннями, формування у них прагнення постійно ознайомлюватися із сучасними досягненнями науки і техніки,
самостійно здобувати знання та вдосконалювати вміння, виховувати позитивні мотиви до навчальної діяльності, створювати умови для самореалізації учнів.
 Обладнання та матеріали: заготовки деревини, фанери, лобзик, ножівки,
                                                  ручний дриль, сверло, стамески, рашпіль,
                                                  надфілі, наждачний папір, лінійки, кутники,                           
                                                  олівці, молотки, шило, кернер, гвинт, болт,
                                                  шуруп, невеликий ящик, шматок тканини.

Методичні поради: у змаганнях беруть участь по 2 учні 8 – 9 класів.
                                   Оскільки передбачені тури, в яких виконуються
                                    трудові операції, треба провести інструктаж з
                                    правил безпечної роботи. Два тури – один                                             теоретичний,
                                    другий – практичний: виготовлення виробу
                                    домашнього вжитку. Після кожного туру журі
                                    оголошує результати в балах. До обовязків журі
                                    входить також стежити за дотриманням правил
                                    безпечної праці, а в разі порушень – знімати певну
                                    кількість балів.

Програма проведення конкурсу  Технічні ерудити.”
1.          Кожний учасник змагання отримує завдання виконати на папері ескіз
деталі та проставити розміри на око. Оцінюється правильність виконання графічної роботи і точність розмірів.
2.          Із відрізка дроту зігнути круг діаметром 120 мм.Оцінюється правиль –
ність кола, точність дотримання розмірів, швидкість виконання роботи.
3.          Відпиляти заготовку під кутом 45, 90 градусів.
4.          На столі стоїть накритий тканиною невеликий ящик. Кожний
учасник змагань по черзі, не відкриваючи ящик, намацує предмети,
які там знаходяться, і записує їх назви на аркуші паперу.Після
останнього учасника змагання ящик відкривають і демонструють його
вміст. Перелік предметів, які пропонують для відгадування:
надфіль, шило, кернер, зубило, заклепка, гвинт, болт, шуруп,
стамеска, долото.
5.          Розробити технологічну картку виготовлення сільнички.
6.          Виготовити сільничку.
7.          Оздобити сільничку.


Виготовлення солянки


 































                                          

Тема: Довбання глухих і наскрізних отворів. Контроль якості робіт, усунення недоліків.
Мета: 
·  ознайомити учнів з процесом утворення глухих і наскрізних отворів різної геометричної форми
·  формувати інтерес до техніки
·  розвивати творчі здібності учнів
·  виховувати культуру праці, акуратність і точність у роботі
Обладнання: таблиці «Довбання гнізд долотом», «Стамески», інструкції з правил безпечної праці.
Об’єкт праці: ваза для фруктів
                                            Хід уроку

І Організаційна частина

ІІ Повторення пройденого матеріалу
       Гра «Заповни пропуски»
       Учні об’єднуються у дві команди. Кожна команда одержує картку із завданням,  в якому  пропонується заповнити пропуски у правилах безпечної праці. Перемагає команда, яка виконала завдання швидше і без помилок.

Картка 1
Додержуватися … та …  на робочому місці.



Картка 2
Після закінчення роботи … … місце.

               
ІІІ Повідомлення теми і завдання уроку
        
ІV Вивчення нового матеріалу
       Слово вчителя
а) ручне довбання деревини
б) різання стамескою
в) ручне свердління деревини
       1) свердла і ручні свердлильні інструменти
       2)  перові свердла
       3)  центрові свердла
       4)  свердла гвинтові
       5)  спіральні свердла
г) прийоми свердління коловоротом
V Практична робота
Виготовлення вази для фруктів.
Інструктаж з техніки безпеки.
Послідовність виконання роботи.
VІ Закріплення нових знань та вмінь учнів
1.          Розставити слова по своїх місцях.
·                         Інструментом тільки справним працювати.
·                         Дефекти з руками, забороняється тріщини та інші інструментом які мають користуватись.
·                         На верстати класти стамески і долота лезом від себе.
·                         Свердлами, працювати інші дефекти забороняється які мають.
 2. Розв’язати кросворд.
                По горизонталі:
1.     попередня технологічна операція (розмітка)
3. пристосування, яке використовують для свердління отворів однакової глибини (упор)
5.   конструкційний матеріал (деревина)
7. інструмент, який використовують для утворення циліндричних                          отворів (свердло)
9.   ручний свердлильний інструмент (коловорот)

                По вертикалі:
2.                      інструменти для різання і виборки гнізд, пазів (стамеска)
4.  інструмент для свердління глибоких отворів (бурав)
5.  інструмент для утворення отворів різної геометричної форми (долото)
6.  ударний інструмент  (киянка)
8.  зразок деталі виготовлений з картону, металу  (шаблон)









2







1










4












3








6

8





5




















7






































9



























VІІ  Підбиття підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів
1.          Яку тему ми сьогодні вивчали?
2.          Чи досягли мету уроку?

 VІІІ  Прибирання робочих місць та приміщення майстерні